W sobotę 30 czerwca
zapraszamy na audycję
Danuty i Jerzego Moskałów
Posłuchaj tej audycji
W programie:
1. Polski czerwiec i jego atrakcje
2. Czy Polska jest ok? - w oczach prof. Zbigniewa Brzezińskiego
3. Stefan Strugarek – wspomnienia po jego odejściu
Stefan
Odszedł na zawsze nasz przyjaciel Stefan Strugarek. Znaliśmy się prawie od początku naszego pobytu w Australii. Zbliżył nas także młodzieżowy zespół mandolinowo-gitarowy Biało-Czerwoni. Wszak Stefan, jego żona Wenancja i Zenon Gliński założyli i opiekowali się tym zespołem. Często więc podróżowaliśmy wspólnie na próby i występy Biało-Czerwonych. A nasze córki Hania i Ela grały i śpiewały i do dziś utrzymują kontakty z członkami zespołu. A w przeciągu kilku lat zespół zawędrował do Canbery, stolic stanowych, a nawet do Nowej Zelandii.
Wnet także powstał sydnejski ośrodek młodzieżowy Bielany nad rzeką Colo. Tam właśnie ze Stefanem i Witodem Szupryczyńskim braliśmy udział w zagospodarowaniu i zalesieniu terenu. A Stefan jako architekt ośrodka projektował i nadzorował konstrukcję budynku na Bielanach. Później zaś wspólnie pracowaliśmy w Kole Akademików w Nowej Południowej Walii, gdzie Stefan przez wiele lat był wiceprezesem naszego stowarzyszenia..
Stefan Strugarek urodził się w roku 1918. Ukończył architekturę na Politechnice Gdańskiej. Wtedy także grał na skrzypcach w orkiestrze studenckiej. Gdy zaś do audycji w radiu 2EA potrzebowałem informacji o rozmaitych instrumentach muzycznych, to zawsze Wenia lub Stefan służyli pomocą. A za to kiedyś mogłem się zrewanżowac, dostarczając Weni Strugarek nagrań perkusji afrykanskich zespołów, potrzebnych do jej pracy w szkole.
Stefan zaczął kariere zawodową w 1955 roku jako zastępca architekta i urbanisty w Opolu. Jednak w roku 1958 młoda para zdecydowała wyjechać do Wiednia, a potem do Australii. Jak zwykle pierwsze lata w Australii były ciężkie, lecz wreszcie Stefan rozpoczął prace jako architekt w Department of Public Works, gdzie zaprojektował wiele szkół między innymi Technical College w sydnejskiej dzielnicy Meadowbank. A w roku 1964 Państwo Strugarkowie zdobyli wreszcie mieszkanie w dzielnicy Homebush. Tutaj mieli duży ogród z wysokimi bambusami. Dotąd wspominamy spotkania w tym ogrodzie. Szczególną atrakcją dla młodzieży był uroczy pies Zorro, wspaniały kaczor i rozmaite inne stworzenia.
A po przejściu na emeryture Stefan wykorzystał swoje umiejętności przy przebudowie i wyposażeniu własnego domu. Niestety straciliśmy osobę, którą można nazwać człowiekiem renesansu. Interesował się sztuka, kulturą i historią społeczeństw. Studiował też klaszyczny język grecki. Pożegnaliśmy Stefana kilka tygodni temu w kościele Świętego Wincentego w Ashfield. Po odmówieniu różańca oglądaliśmy film, ilustrujący znakomicie, a także dowcipnie życie Stefana. Ten pokaz przygotowali córka Stefana i Wenancji Kasia i jej mąż Leszek Woźniczka. A potem na mszy żałobnej grała i śpiewała znana artystka Maja Kedziora. Była to niecodzienna uroczystość i niezapomniane przeżycie godne naszego przyjaciela. Cześć jego pamięci. Jerzy Moskała
________________________
4. Wiadomości ze świata – Beata Rumianek
5. Pierwszy pomnik Jana Pawła II i dr Mieczysław Wisłocki - pomysłodawca pomnika
6. Haiku – japońska płyta Anny Marii Jopek – oryginalna muzyka dla smakoszy
7. Euro 2012 – przewidywania a rzeczywistość
Danuta i Jerzy Moskałowie - prowadzenie
Piotr Kotarski i Marian Polak - mix______________________________________
Ten Pierwszy Pomnik
Dziś kiedy w Polsce i na całym świecie można spotkać pomniki poświęcone pamięci papieża Jana Pawła Drugiego warto wspomnieć o pierwszym pomniku który powstał po wyniesieniu Kardynała Karola Wojtyły na stolicę Piotrową.
Nie były to czasy sprzyjające ujawnianiu uczuć religijnych i ówczesne władze Polski z Gierkiem na czele, nie kryły irytacji z zaistniałej sytuacji. W tych okolicznościach pomnik wzniesiono w pół-konspiracji informując jedynie lokalnego proboszcza.
Pomnik ma formę medalionu o średnicy półtora metra. Podstawę tworzą duże głazy połączone drutem zbrojeniowym i zalane betonem. Na wygładzonej powierzchni betonu ułożono z otoczaków dunajeckich herb papieski. Jest to maryjna litera M w cieniu krzyża. Brzeg medalionu stanowią także otoczaki dunajeckie i napis: „KARD. KAROL WOJTYŁA - PAPIEŹ JAN PAWEŁ – WYPOCZYWAŁ TU W LIPCU 1978 R.” Herb papieski oraz liternictwo projektował znany plastyk krakowski Jerzy Skąpski. Litery wycięto z grubej blachy mosiężnej.
Pomnik ukryty jest skromnie w lesie sosnowym u stóp brzozowego krzyża na brzegu Jeziora Krępsko. W tym miejscu Kardynał odprawiał Mszę Swiętą w czasie swego ostatniego urlopu w Polsce. Jezioro Krępsko położone jest w Ziemi Waleckiej na granicy Wielkopolski i Pomorza Zachodniego niedaleko Piły.
W tym roku w czerwcu zmarł po długiej chorobie doktor medycyny Mieczysław Wisłocki, pomysłodawca i w dużej części wykonawca pomnika-medalionu. Doktor Wisłocki przez lata należał do krakowskiej grupy studentów, później naukowców, którzy tworzyli „Środowisko” biskupa a następnie Kardynała Karola Wojtyły. Ta grupa przyjaciół spotykała się ze swoim kapłanem i przewodnikiem w domach prywatnych, na górskich wycieczkach i na spływach kajakowych.
Były to czasy gdy spotkania duchowieństwa z młodzieżą były źle widziane przez władze. Spotkanie zaufanych osób odbywały się konspiracyjnie, a biskupa nazywano Wujkiem. Mieczysław Wisłocki od połowy lat sześćdziesiątych uczestniczył prawie co roku w spływach kajakowych z żoną Ewą, a potem z dorastajacymi dziećmi. Ostatni taki biwak kajakowy odbył się w 1987 roku, kilka miesięcy przed papieskim konklawe.
Nowy papież nie zerwał kontaktów z przyjaciółmi z krakowskiego „Środowiska”, a doktora Mieczysława Wisłockiego mianował swoim osobistym lekarzem „medico personale”. W tym charakterze Mieczysław towarzyszył papieżowi w pielgrzymkach do Meksyku, Irlandii, Stanow Zjednoczonych, Brazylii i Australii. Druga jego rola była dokumentacja przebiegu pielgrzymek. Mieczysław utrwalił na licznych przeźroczach rozmiary i entuzjam tłumów witających papieża. Udokumentował, jak wielką i wspaniałą postać widział świat w osobie Jana Pawła Drugiego. Po powrocie do Krakowa pokazywał w rozmaitych środowiskach przeźrocza i opowiadał o pielgrzymkach, które polskie media prawie całkowicie przemilczały.
Wtedy też, po pierwszej pielgrzymce Doktor Wisłocki powziął myśl, by pozostawić pamiątkę ostatnich wakacji Karola Wojtyly w Polsce. „Środowisko” krakowskie podjęło pomysł entuzjastycznie i już w 1979 roku zbudowano pomnik-medalion nad jeziorem Krępskim. Medalion ten leżał przez parę lat nad brzegiem jeziora niemal całkowicie zapomniany, jedynie otoczony opieką przez wiernych lokalnej parafii.
Szybko minęło ćwierć wieku pontyfikatu Jana Pawła Drugiego i przy „kamieniu papieskim” odprawiono Jubileuszową Mszę Swiętą z udziałem kilkuset osob. Przybyli tez przedstawiciele Środowiska krakowskiego z Mieczysławem i Ewa Wisłockimi i ich córką Marią.
Od tego czasu pomnik-medalion stał się celem licznych pielgrzymek z okazji rozmaitych rocznic związanych z postacią Jana Pawła Drugiego. O ile mi wiadomo, jest to jedyny pomnik papieski w kształcie medalionu z herbem Ojca Świętego Jana Pawła Drugiego. Ostatnio ten „kamien papieski” odwiedza coraz więcej turystów. Powstała konieczność powiększenia parkingu samochodowego i ustawienia tablicy informacyjnej. Także lokalna prasa informuje o nadczodzących uroczystościach przy pierwszym w Polsce pomniku poświęconym pamięci Jana Pawła Drugiego, syna polskiej ziemi.
Opracowano na podstawie monografii Wojciecha Kuleszy „Ten pierwszy pomnik”, 2012.
Danuta Moskała
_____________________________________
W sobotę 23 czerwca zapraszamy na audycję
Beaty Rumianek
Posłuchaj tej audycji
W programie: 1. Felieton dr. Marka Baterowicza „Piłka czy zapalnik?”
2. Druga część rozmowy z Henrykiem Meissnerem, biochemikiem, naukowcem, żywieniowcem, dziś wspomnienia z czasów studenckich
3. Wiadomości ze świata
4. Rozmowa z Maciejem Gajdą, który zajmuje się leczeniem witaminami i suplementami
5. Felieton Jana Pietrzaka – „Samobójcza likwidacja generała”
6. Rozmowa z Kazimierzem Zawodzińskim o tym jak poznał Juliana Tuwima
7. Dr. Roberts – o laserach upiększających
8. Poezja Krystyny Guncewicz „Tabletki na miłość” – w wykonaniu polskich aktorów
Jolanta Szewczyk – prowadzenie
Bartosz Dziubiński - mix
____________________________________
W sobotę 16 czerwca
zapraszamy na audycję
Jolanty Szewczyk
W programie:
1. Nowy budżet NSW
2. Festiwal Polskiej Piosenki Opole 2012
3. Czy Australijczycy to szczęśliwa nacja? – felieton
4. Druga cześć opowieści Piotra Kołaczkowskiego o jego samochodowej wyprawie.
Dzisiaj podróż z miasta opali - Coober Pedy, w Południowej Australii
5. Wiadomości ze świata – Beata Rumianek
6. W związku z Euro 2012 wiadomości sportowe przekaże Zbyszek Słomowski
7. Pierwsza część wywiadu z Henrykiem Meissnerem, synem prekursora chirurgii dentystycznej (Beata Rumianek)
8. Zabawny skecz Macieja Stuhra pod tytułem Infolinia - a propos opolskiego festiwalu
9. Czy to już koniec sagi Lindy Chamberlain? - felieton
Jolanta Szewczyk i Jaga Nasielska – prowadzenie
Piotr Kotarski i Marian Polak - mix
_____________________________________
zapraszamy na audycję wspólną
W programie:
1. Felieton Marka Baterowicza – Czerwcowa rocznica
2. Euro 2012 – Zbyszek Słomowski
3. Diamentowy jubileusz królowej Elżbiety II
4. Wiadomości ze świata – Beata Rumianek
5. List przepraszający prez. B. Obamy do prez. B. Komorowskiego
w sprawie niefortunnego sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”
6. Sprawa Schapelle Corby – czy ma szanse na wcześniejsze wyjście na wolność?
7. Piotr Kołaczkowski – zapalony podróżnik opowiada o swojej wyprawie samochodowej z Sydney do Queensland
8. Reportaż z Vivid Sydney – festiwalu światła, muzyki i myśli
Obecni w studio:
Jolanta Szewczyk i Jaga Nasielska – prowadzenie
Piotr Kotarski i Marian Polak – mix
___________________________________
Każdy Polak powinien ten film obejrzeć. Tu całość.
________________________________
_
Nie zdobyła 1 nagrody, a jednak najlepsza piosenka Eurowizji 2012!
______________________________________
W sobotę 2 czerwca
zapraszamy na audycję
Eli Celejewskiej
W programie:
1. Wspomnienie zmarłej 17 maja pisarki i dziennikarki - Tatiany Kamińskiej
2. Ewa Stankiewicz po incydencie z posłem Niesiołowskim oraz jej list do premiera Tuska odczytany na manifestacji 21 kwietnia tego roku
3. Wiadomości ze świata - Beata Rumianek
4. Ponowne aresztowanie Piotra Staruchowicza przed Euro 2012
5. Felieton Jana Pietrzaka - Zwycięstwo niech będzie z nami
6. Arek Buczek opowiada o swojej pasji - grze i konstruowaniu aborygeńskiego instrumentu didgeridoo
7. Krótko o festiwalu Eurowizja 2012
8. Jan Pietrzak śpiewa stare piosenki z nowymi słowami
Obecni w studio:
Ela Celejewska, Jaga Nasielska - prowadzenie
Andrzej Grabkowski, Marian Polak, Zbyszek Słomowski - mix
________________________________________