piątek, 31 maja 2013

Czerwiec 2013 - zaczyna się australijska zima...

_________________________________________

W sobotę 29 czerwca 
zapraszamy na audycję wspólną
Posłuchaj tej audycji


W programie:
1. Wywiad z Jadwigą Wlaźlińską - dyrektorką Domu Kultury w Zgierzu
- o problemach z jakimi boryka się ten doskonale działający ośrodek, skupiający ok 600-set dzieci. Jest to 1 część rozmowy, cd będzie za tydzień (rozmawia Ela Celejewska)


2. Wiadomości ze świata - Beata Rumianek


3. Wywiad ze znanym satyrykiem Janem Pietrzakiem o jego ponownym sukcesie na 50-tym festiwalu opolskim w tym roku oraz o obecnej ciężkiej sytuacji politycznej w POlsce (Beata Rumianek)


4. Jan Krazimon, Polak zamieszkały we Francji  w kolejnym odcinku wspomnień. Dziś o tym jak w czasie rewolucji kulturalnej w Chinach musiał tam spędzic cały rok (rozmawia Beata Rumianek)


5. Dr Andrzej Roberts-Szudziński po powrocie z Europy, opowiada o nowinach w operacjach kosmetycznych oraz o pierwszym na świecie teatrze trójwymiarowym Janusza Józefowicza w Warszawie (rozmawia Beata Rumianek)



Obecni w studio:
Kazimierz Zawodziński i Mariusz Szudziński
- prowadzenie



Bartosz Dziubiński - mix
______________________________________

W sobotę 22 czerwca 
zapraszamy na audycję 
Beaty Rumianek
Posłuchaj tej audycji


W programie:
1. Felieton dr Marka Baterowicza "Neoherkania i mohery"


2. Felieton Jana Pietrzaka - "Premier nie odda Polski" i występ artysty na 50-tym Festiwalu Opolskim 2013


3. Wiadomości ze świata


4. Sensacyjny występ Natalii Niemen na tegorocznym festiwalu opolskim


5. Kolejna część opowieści zamieszkałego we Francji Polaka Jana Krazimona, dziś c.d. opowieści o podróżach do Marocca


6. Aktorzy teatru Rampa w studio!


Obecni w studio: 
Jaga Nasielska - prowadzenie
i po raz pierwszy Kazimierz Zawodziński 


Marian Polak - mix


oraz aktorzy Teatru Rampa z Warszawy: 
Katarzyna Kozak, Robert Kowalski i Daniel Zawadzki
_________________________________________

Pułtusk 21-22 czerwca 2013 r. 
Festiwal Piosenek Krzysztofa Klenczona

  _______________________________________

W sobotę 15 czerwca
zapraszamy na audycję wspólną
Posłuchaj tej audycji


W programie:
1. Sprawozdanie z pikiety antyrządowej na Placu Zamkowym w Warszawie, organizowanej przez Solidarnych 2010 (Z Gazety Polskiej - opracowała Ela Celejewska)


2. Felieton dr Marka Baterowicza o pokazie w Kl Polskim Ashfield filmu Joanny Lichockiej i Jarosława Rybickiego - "Prezydent"


3. Wiadomości ze świata - Beata Rumianek


4. Informacja o aktorach Teatru Rampa i ich występach w Sydney - już za tydzień (Jaga Nasielska, Ela Celejewska)

5. Kolejny odcinek gawędy zamieszkałego we Francji Polaka Jana Krazimona, dziś o wycieczkach do Marocca (rozmawia Beata Rumianek)


6. Przedstawiamy nowe CD Macieja Maleńczuka z piosenkami legendarnego Władimira Wysockiego (Jaga Nasielska i Ela Celejewska)


7. Kolejny muzyk koncertujący na ulicach Sydney - akordeonista pochodzący z Chile -Liber Osorio (Jaga Nasielska)


Obecni w studio:
Jaga Nasielska - prowadzenie
i po raz pierwszy Aleksandra Błaszkowska


Marian Polak - mix


____________________________________

W sobotę 8 czerwca
zapraszamy na audycję 
Eli Celejewskiej
Posłuchaj tej audycji

W programie:
1. Felieton dr Marka Baterowicza - "Rocznice i nić czarna"


2. Przewodniczący Związku Polskich Więźniów Politycznych - Hubert Błaszczyk zapozna państwa z projektem dotyczącym uhonorowania naszego bohatera narodowego rotmistrza Witolda Pileckiego


3. Wiadomości ze świata - Beata Rumianek


4. Sławek Kazan mówi o nowopowstałej organizacji polonijnej Pegazus de Inspiration Group, która ma za zadanie zrzeszenie polonijnych artystów


5. Felieton Jana Pietrzaka - "To nie idioci robią z nas faszystów"

6. Trzeci odcinek opowieści Mariana Polaka o tajemnicach piramid egipskich

Obecni w studio: 
Jaga Nasielska i Hubert Błaszczyk - prowadzenie


Marian Polak - mix

_________________________________

W sobotę 1 czerwca 
zapraszamy na audycję
Danuty i Jerzego Moskałów
Posłuchaj tej audycji















W programie: 
1. Czerwiec w Małopolsce

2. Maj - miesiąc czci Matki Boskiej


3. Wiara i wiedza


4. Wiadomości ze świata - Beata Rumianek


5. Isia - wszystkich Polaków


6. Rzymskie wakacje cz 1 - "Na szlaku węży" (Vija dei Serpenti)


Obecni w studio:
Jerzy Moskała - prowadzenie


Marian Polak - mix


_________________________________________

Wiara i wiedza
Dyskusje na temat wiary i wiedzy trwają od lat. Wracają też w aktualnych programach telewizyjnych. Właśnie ostatnio w programie “Questions and Answers”(Q & A) telewizji ABC usłyszałem interesujące stwierdzenie jednej osoby z panelu: „Nie ma sprzeczności między wiedzą i religią. Wiedza mówi nam, co się stało, a religia mówi nam kto to uczynił”. A ktoś z publiczności oświadczył, że wiedza i religia powinny się nawzajem uzupełniać.
A przecież wiara polega na przyjmowaniu za prawdę teorii, najczęściej religijnych na podstawie jakiegoś autorytetu. W religiach chrześcijańskich podstawą wiary jest Pismo Święte, w islamie Koran, podobnie w innych religiach. Oczywiście przez wieki różne autorytety modyfikowały niektóre przesłania z ksiąg religijnych. Lecz problemem jest to, że pewne grupy religijne trzymają się ściśle litery świętych ksiąg, lub z tych ksiąg wybierają to, co im najbardziej odpowiada.
I tak są chrześcijanie, którzy wierzą że Pan Bóg stworzył świat dosłownie w ciągu siedmiu dni. A przecież dla Pana Boga te symboliczne dni to nieskończona ilość czasu. Lecz w kościele katolickim w ciągu wieków dostosowano pewne przepisy do aktualnych czasów. Na przykład obecnie nie stosuje się tak ścisłych postów jak w średniowieczu, a nawet w ostatnim stuleciu.
Tymczasem u muzułmanów przepisy dotyczące postów nie zmieniły się w ciągu wieków, a post w okresie świętego miesiąca Ramadanu był dyktowany warunkami panującymi na arabskich obszarach pustynnych w najgorętszych miesiącach roku. Wiadomo bowiem, że w okresie upałów nie należy jeść w ciągu dnia, lecz raczej po zachodzie słońca. Obecnie muzułmanie celebrują ten sam post w zupełnie innych warunkach klimatycznych. Innym przepisem u Muzułmanów i Żydów jest zakaz jedzenia wieprzowiny. Zakaz ten powstał wtedy, gdy w tym mięsie występowała choroba wąglika. Przy obecnych zaś przepisach higienicznych zakaz ten nie ma sensu.
Przejdźmy teraz do wiedzy… Otóż wiedza opiera się również na wierze w autorytety naukowe. Wierzymy w różne teorie, dopóki one nie ulegną zmianom po kolejnych badaniach. Nota bene, czy musi być sprzeczność między wiarą i wiedzą, na przykład w teorii ewolucji? Kiedyś jeden mądry ksiądz powiedział, że nie jest grzechem twierdzenie, że człowiek pochodzi od małpy. Wszak Pan Bóg na pewnym etapie rozwoju mógł w to ciało tchnąć nieśmiertelną duszę.
Wróćmy do czasów dzisiejszych … Problemem jest to, kogo przyjmujemy jako autorytet. Ostatnio w tygodniku “Wprost” opublikowano artykuł pióra Magdy Papuzińskiej p.t. “Strzeżcie się profesorów”. Autorka przytacza przykłady kilku profesorów, którzy wykorzystując swoją pozycję przekazywali skrajne wypowiedzi lub zachowali się niewłaściwie. Za złe zachowanie grozi kara, lecz złe wypowiedzi profesorom nie szkodzą. Tytuł profesorski i profesorska emerytura jest dożywotnia. A profesorowie i inni naukowcy lubią występować w mediach jako eksperci. Jeżeli jednak w mediach zasiada profesor myślący obok profesora wierzącego w jakąś teorię, dyskusja staje się niemożliwa. 

Kiedyś ludzie wierzyli w coś, jak mówiono, “bo tak stało napisane w gazecie”. Dzisiaj wierzą w to, co jest w internecie lub w telewizji czy filmach. A ja stosuję zasadę pewego pana, którego spotkałem w czasie wojny. Oto jego słowa: “Chodzę sobie tu i tam i wyrabiam sobie zdanie”.
Jerzy Moskała
________________________________