Język polski w Australii – stan obecny i przyszłość
W dniu 15. grudnia 2007 roku, na terenie Polskiego Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego i Polskiej Szkoły Sobotniej im. Jana Pawła II w Albion, odbędzie się konferencja poświęcona nauczaniu języka polskiego w Australii.
Motywacją konferencji jest zmieniająca się sytuacja języka polskiego w świecie i w Australii, związana z nią pilna potrzeba refleksji nad nowymi programami, materiałami i technikami nauczania w polskich szkołach za granicą oraz próba odpowiedzi na pytanie: Jak przyciągnąć więcej uczniów do polskich szkół? Ważnym tematem konferencji będzie wykorzystanie nowoczesnych technologii internetowych w nauczaniu języka polskiego.
Gościem konferencji będzie profesor Władysław Miodunka, Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitny polonista i specjalista z zakresu nauczania języka polskiego za granicą. Konferencja stanie się okazją zainteresowania naszymi sprawami osoby od wielu lat zasiadającej w komisjach państwowych i europejskich oraz uczestniczącej w tworzeniu polityki nauczania języka polskiego w świecie.
Zgłoszenia uczestniczenia w konferencji należy przesyłać faksem na numer (03) 9312 7980
Komitet Organizacyjny Konferencji
Prof. Robert Debski (Melbourne University, Przewodniczący Komitetu)
Bożena Iwanowska (Federacja Polskich Organizacji w Wiktorii)
O. Dominik Jałocha (Polska Szkoła Sobotnia w Albion)
Grażyna Walendzik (Polska Szkoła Sobotnia w Albion)
Postal adress: P.O.Box 374, Sunshine, Vic. 3020
email: polish.school.albion@tpg.com.au
_______________________________________________________
WYBORY 2007
KOMUNIKAT nr 2
o obwodach głosowania dla obywateli polskich przebywających w Australii, biorących udział w wyborach do Sejmu i do Senatu w dniu 21 października 2007 r.
Konsulat Generalny RP w Sydney uprzejmie informuje, że Minister Spraw Zagranicznych utworzył w Australii sześć obwodów głosowania z siedzibami w:
-Obwód nr 14: Canberra – Ambasada RP, 7 Turrana Street, Yarralumla, ACT 2600,
-Obwód nr 15: Sydney – Konsulat Generalny RP, 10 Trelawney Street, Woollahra, NSW 2025
-Obwód nr 16: Melbourne - Dom Polski „Syrena” 1325 Stud Rd., Rowville, VIC 3178,
-Obwód nr 17: Adelaide – Federacja Polskich Organizacji w Australii Południowej, 232 Angas Street, Adelaide S.A. 5000
-Obwód nr 18: Brisbane – Stowarzyszanie Polaków w Queensland „Polonia”, 10 Marie Street, Milion, QLD 4064,
-Obwód nr 19: Perth – Dom Polski, 33 Eighth Avenue, Maylands WA 6051.
Głosowanie w w/w siedzibach obwodowych komisji wyborczych odbędzie się w niedzielę 21 października 2007 roku, w godz. 6.00-20.00.
_______________________________________________________
Uwaga! Zaszły zmiany w obchodach 170-lecia polskiej obecności w N.P.W.
SPOŁECZNY KOMITET ORGANIZACYJNY
OBCHODÓW 170 – LECIA
OSADNICTWA POLSKIEGO W AUSTRALII – NOWEJ POŁUDNIOWEJ WALII
Przewodniczący – Janusz Nawrocki
Pragniemy poinformować, iż planowane przez nasz komitet uroczyste obchody 170 lecia osadnictwa polskiego w Australii – Nowej Południowej Walii, a w szczególności ich kulminacja organizacyjna, społeczna i kulturalna zostają przesunięte na rok 2010.
Staje się tak z kilku powodów. Perspektywa roku 2010 daje nam, organizatorom i wszystkim rodakom, którym leży na sercu krzewienie polskiej kultury i wartości, możliwość opracowania i zrealizowania wzbogaconego, wieloaspektowego programu obchodów, obejmującego wysokiej rangi wydarzenia artystyczne, kulturalne, społeczne ale także promującego naszą Ojczyznę w nowoczesny i nowatorski sposób (badania naukowe dotyczące przeszłości emigracji, happeningi, wystawy sztuki nowoczesnej, performance aktorski związany z pierwszymi emigrantami etc. etc.).
Rok 2010 daje też realną gwarancję zlokalizowania głównych wydarzeń obchodów w najbardziej symbolicznych dla Australii miejscach, takich jak Sydney Opera House, oraz zaproszenia luminarzy polskiej kultury, takich jak utalentowany pianista Rafał Blechacz, dzięki czemu impreza promująca polskość odbije się szerokim echem wśród opiniotwórczych kręgów i całego społeczeństwa Australii.
Rok 2010, tak jak rok 2008 pozostaje bezpośrednio związany symbolicznie z najważniejszymi wydarzeniami dla narodzin Polonii w Nowej Południowej Walii. Pierwszym non–convict osadnikiem był książę Alojzy Drucki–Lubecki, który na pokładzie statku „Eden” przybył do Sydney 17 października 1838 roku. W roku 1838 przybyło też z Wielkiej Brytanii do Sydney kilku skazańców (convicts) polskiego pochodzenia, ale dokładniejszych informacji o nich nie można znaleźć. Natomiast w styczniu 1840 roku sprowadzili się do Australii przedstawicieli rodu zapisanego złotymi zgłoskami w kronikach polskiego patriotyzmu, bracia Lucjan i Ferdynand Plater z rodziną. Polskie rodziny podjęły na antypodach szlachetną misję oświatową – 1 października tego samego 1840 roku ks. Lubecki otworzył pierwszą szkołę.
Niestety, zaistniał także drugi powód, zmuszający nas do przesunięcia daty głównych obchodów. Jest nim kontrowersyjne stanowisko Rady Naczelnej Polonii Australijskiej oraz Federacji Organizacji Polskich w Nowej Południowej Walii, na czele z panem Jerzym Krajewskim, który to wpierw obstrukcyjnie i ex cathedra skrytykował naszą inicjatywę, by później wystąpić z pomysłem organizowania Roku Emigranta Polskiego w tym samym terminie, w którym my planowaliśmy kulminację obchodów osadnictwa, a więc w ostatnim kwartale 2008 roku.
Komitet obchodów podjął zatem decyzję o przesunięciu głównych uroczystości na 2010 rok, kierując się ogólnopojętym interesem Polonii, której niemerytoryczne spory, wzajemne skłócenie i próba licytowania się „organizacyjnego” na pewno dobrze nie przysłużyłyby się dobremu wizerunkowi Polonii, Polski i Polaków. Nie chcemy aby w organizacji konkurencyjnych w stosunku do siebie imprez, miast najcenniejszych polskich wartości narodowych przejawiły się te cechy, których każdy naród powinien się wstydzić.
Nasz komitet nie chce tworzyć ani podtrzymywać złej atmosfery wśród Polonii, nie chce jej dzielić lecz łączyć, nie chce promować samego siebie poprzez promowanie osób na wyeksponowanych polonijnych stanowiskach, lecz promować i propagować nasz kraj ojczysty. Dlatego uważamy za niezasadne szczegółowe rozwijanie zasygnalizowanego tutaj drugiego powodu przełożenia organizacji jubileuszu. Więcej informacji na ten temat znajduje się w australijskich mediach, w szczególności na stronach internetowych informujących o wydarzeniach polonijnych w Australii
m.in. http://www.pulspolonii.com/
http://www.celejewskaogloszenia.blogspot.com/
http://www.celejewskapolonia.blogspot.com/
http://www.pl2000fm.blogspot.com/
Pomimo przesunięcia daty głównych obchodów na rok 2010, pod koniec roku 2008 uczcimy przybycie pierwszych polskich emigrantów organizując spotkanie i uczestnicząc we Mszy Św. wspólnie z potomkami polskich pionierów pionierów Australii.
Trzy lata, które dzielą nas obecnie od 2010 roku poświęcimy na poszerzenie i wzbogacenie istniejącego już projektu. Chcemy skupić się nie tylko na organizacji zamierzonych imprez społeczno – kulturalnych, ale także poświęcić się, z konieczności rozciągniętym w czasie, staraniom o zachowanie i kultywowanie polskości – m.in. poprzez badania historyczno – naukowe, rozpoznanie, zabezpieczenie i renowację polskich dokumentów, ikonografii, architektury, nekropolii.
Z poważaniem,
Janusz Nawrocki
_______________________________________________________
(Kliknij na plakacie raz lewą myszą i plakat się powiększy.)___________________________________________________
Dwa mini felietoniki Eli Celejewskiej
NEW SOUND W RADIU 2000FM
Kiedy w muzyce rozrywkowej ktoś nagra utwór, który brzmi inaczej od dotychczasowych (a czuje się, że jest to wspaniałe osiągnięcie!), mówi się, że ten ktoś wynalazł new sound - czyli „nowe brzmienie”. I jak to bywa, korzystnie zresztą, zaraz znajdują się naśladowcy tego nowego brzmienia.
Coś takiego zdarzyło się ostatnio w naszym radiu! Ci, którzy słuchali audycji Beaty Rumianek nadanej 8 września 07 r. domyślą się o czym mowa.
Określenie „nowe brzmienie” można bowiem zastosować nie tylko do muzyki, idealnie pasuje ono do audycji radiowej - wszak jej także się słucha.
Mając podwójne doświadczenie słuchowe: jako muzyk i jako wieloletni redaktor radia (czynny, czyli nagrywający wywiady i sprawozdania) mogę stwierdzić, że w ostatnim reportażu z Chin – nasza radiowa koleżanka wynalazła nowe brzmienie! A przynajmniej po raz pierwszy ten new sound usłyszeliśmy w polonijnym radiu. Bo też reportaż z Chin to perełka!
Mogąc posługiwać się jedynie słowem i dźwiękiem, Beata zmusiła nagrywarkę mp3 do pełnienia roli kamery filmowej. Bowiem słuchając naturalnego sposobu, w jaki przekazywała opisy miejsc i warunków, w których się znajdowali oraz samopoczucie osób biorących udział w wycieczce, przy akompaniamencie autentycznych rozmów w kilku językach, szumu przejeżdżających samochodów, gwaru ulicy, czy targu, dźwięków chińskiej muzyki - dosłownie miało się przed oczami FILM dokumentalny.
Dawno nie słyszałam, w żadnym polonijnym radiu, tak prawdziwego i ekscytującego reportażu. Cieszę się, że nie tylko ja wysłuchałam tej części audycji z ogromnym zainteresowaniem, to samo wrażenie odnieśli nasi słuchacze, czego dowodem były i telefoniczne i mailowe gratulacje.
Do tych gratulacji dołączają się także koledzy z radia 2000FM i obiecujemy, że postaramy się takich reportaży robić jak najwięcej - jak na nowoczesne i ambitne radio przystało!
________________________________________________________
ZAROZUMIALSTWO JEST WADĄ SAMOBÓJCZĄ
(Podobnie jak rasizm, patrz mój felieton „Samobójczy rasizm” – Felietony na Blogowisku) Człowiek zarozumiały niczego nie potrafi robić dobrze, a jednocześnie nadyma go poczucie fałszywej wartości. Dzięki temu osiągnąwszy co nie co, tkwi w miejscu.
Przy tym, dzięki zarozumialstwu, ma zapewnioną niechęć otoczenia. A w zrobieniu kroku naprzód przeszkadza mu zbyt ciężkie ego oraz strach przed nowym, bo zarozumialec nie zna się na niczym, nie śledząc postępu, dufając, że wszystko wie najlepiej.
Zarozumialstwo to śmierć duchowa. Jest cechą ludzi małych, nie osiągających sukcesu. Naprawdę utalentowani są skromni, otwarci, bezpośredni. Dlatego wciąż idą naprzód i osiągają prawdziwą wielkość.
Zarozumialec nie doceni cudzego sukcesu, czy osiągnięcia, przede wszystkim dlatego, że jest zazdrosny. Na ogół leniwy, jednak zorganizuje akcję przeciw osobie, która zrobiła coś wspaniałego, chcąc ją psychicznie pognębić - choć przeważnie taka akcja mu się nie powiedzie (chyba, że trafi na takich jak on...), bo ludzie patrzą i czują obiektywnie.
A tylko wielkoduszny człowiek potrafi przyznać, że ktoś inny zrobił coś lepiej od niego, dlatego ukłon w stronę wszystkich, którzy doceniają wartość cudzej pracy i działania.
Takim ludziom, życzę,
żeby przez życie przeszli „śpiewająco!” – jak w piosence R. Rynkowskiego.
Przy okazji dziękuję Markowi Baterowiczowi za miłe słowa dotyczące mojej recenzji ze sztuki „Party”.
Ela Celejewska
(z audycji nadanej 15 września 07r dostępnej obecnie na Blogowisku)
www.elacelejewska.blogspot.com
_______________________________________________________
Dwa komunikaty Konsulatu RP
WYBORY 2007
KOMUNIKAT nr 1
o warunkach udziału w wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP zarządzonych na dzień 21 października 2007 r, w obwodach głosowania utworzonych w Australii.
Konsulat Generalny RP w Sydney uprzejmie informuje, że wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej dla obywateli polskich przebywających w Australii odbędą się w niedzielę 21 października 2007 roku, w godz. 6.00-20.00, w oparciu o ustawę z dnia 12 kwietnia 2001 r. – Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze.
Prawo wybierania posłów i senatorów ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat i nie został pozbawiony praw publicznych lub ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu, ani pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Obywatele polscy, przebywający w dniu wyborów w Australii, będą mogli wziąć udział w głosowaniu, jeżeli posiadają ważny polski paszport oraz zostaną wpisani do spisu wyborców sporządzonego przez konsula właściwego terytorialnie dla miejsca pobytu wyborcy. Powyższy wymóg wcześniejszego wpisania do spisu wyborców nie dotyczy wyborców posiadających zaświadczanie o prawie do głosowania. Osoby stale zamieszkałe w kraju, wyjeżdżające za granicę i mające zamiar wziąć udział w głosowaniu za granicą, powinny zaopatrzyć się przed wyjazdem w takie zaświadczenie.
Zgłoszenia do spisu wyborców można wnosić do konsula ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub pocztą elektroniczną. Adres Konsulatu Generalnego RP w Sydney:10 Trelawney Street, Woollahra NSW 2025. tel. (02)9363-9816, fax. (02)9327-2216, e-mail: wybory2007@poland.org.au
Zgłoszenia można dokonać najpóźniej w 5-tym dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 16 października 2007 r. Zgłoszenie powinno zawierać: nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, miejsce zamieszkania wyborcy, numer ważnego polskiego paszportu, a także miejsce i datę jego wydania oraz numer PESEL, jeśli wyborca go posiada.
Na żądanie osoby uprawnionej zmieniającej miejsce pobytu konsul, na podstawie spisu, wydaje zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobyty w dniu głosowania na terytorium Rzeczypospolitej Polski.
Głosowanie w obwodach głosowania utworzonych za granica odbywa się w lokalu obwodowej komisji wyborczej w ciągu jednego dnia, bez przerwy, między godziną 6.00 a 20.00 czasu miejscowego.
Wykaz obwodów wyborczych w Australii oraz siedziby lokali wyborczych podane zostaną w kolejnym komunikacie.
Akty prawne, kalendarz wyborczy oraz informacje i komunikaty Państwowej Komisji Wyborczej dostępne są na stronie http://www.pkw.gov.pl/
Sydney, 15 września 2007
________________________________________________________
Komunikat o dyżurach konsularnych
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney uprzejmie informuje, że nowa polska Ustawa o dokumentach paszportowych (Dziennik Ustaw z 2006 r., nr 143, pozycja 1027) wprowadziła – wzorem wszystkich innych państw Unii Europejskiej - obowiązek osobistego składania wniosków o wydanie paszportu.
Mając na uwadze powstałe w związku z tym znaczące utrudnienie, zwłaszcza w kraju tak rozległym jak Australia, Konsulat Generalny RP w Sydney, jako pierwszy i jak dotąd jedyny spośród przedstawicielstw innych krajów Unii Europejskiej w Australii, pragnie umożliwić obywatelom polskim (przede wszystkim osobom w podeszłym wieku, niepełnosprawnym oraz rodzinom z małymi dziećmi) składanie wniosków paszportowych bez konieczności odbywania podróży do Sydney.
W tym celu Konsulat Generalny RP w Sydney, przy pomocy i we współpracy z Federacjami i organizacjami polonijnymi poszczególnych stanów, w których mieszczą się główne skupiska polonijne, organizuje wyjazdy konsulów do ośrodków najliczniej zamieszkałych przez polskich obywateli.
Kolejna w tym roku wizyta konsula w celu przyjmowania wniosków paszportowych odbędzie się w:
• Adelaide – 20 i 22 października 2007 r.
20 października (sobota): godz. 10.00-13.00 i 14.00-17.00
22 października (poniedziałek): godz. 9.30-15.00
Siedziba Federacji Polskich Organizacji w Australii Południowej,
232 Angas Street, ADELAIDE;
Zapisy telefoniczne: (08) 8227 1008
• Brisbane – 20 i 22 października 2007 r.
20 października (sobota): godz. 10.00-13.00 i 14.00-17.00
22 października (poniedziałek): godz. 9.30-15.00
Dom Polski „POLONIA”,
10 Marie Street, MILTON,
Zapisy telefoniczne: (07) 3369 2747
• Melbourne – 20 i 22 października 2007 r.
20 października (sobota): godz. 10.00-13.00 i 14.00-17.00
Stowarzyszenie Polaków Wschodnich Dzielnic Melbourne,
1325 Stud Road, Rowville, VIC 3178
Zapisy telefoniczne: (03) 9629 8277
22 października (poniedziałek): godz. 9.30-16.30
Federacja Polskich Organizacji w Wiktorii,
51 Queen Street, Melbourne , VIC 3000
Zapisy telefoniczne: (03) 9629 8277
• Perth – 19 i 20 października 2007 r.
19 października (piątek): godz. 14.00-19.30
20 października (sobota): godz. 9.30-13.00 i 14.00-17.00
Rada Polonii w Australii Zachodniej,
33 Eighth Avenue, Maylands, WA 6051
Zapisy telefoniczne: (08) 92712036
WAŻNE UWAGI PRAKTYCZNE:
Ze względu na ograniczoną liczbę osób, jakie mogą być przyjęte podczas dyżuru konsula (maksymalnie 6-8 osób na godzinę), na wszystkie wymienione dyżury obowiązują zapisy telefoniczne na określoną godzinę pod powyżej podanymi numerami. Konsul przyjmuje wyłącznie wnioski paszportowe, przy czym przyjmowane będą jedynie te wnioski, które zawierają komplet dokumentów, zgodne z wymogami zdjęcia paszportowe oraz właściwą opłatę.
W szczególności prosimy zwrócić uwagę na konieczność wcześniejszego umiejscowienia zagranicznych aktów urodzenia i małżeństwa w polskich księgach stanu cywilnego, wymogi dotyczące zdjęć paszportowych oraz konieczność posiadania dokumentu potwierdzającego posiadanie polskiego obywatelstwa i ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem.
Należy też pamiętać, że podczas dyżuru paszportowego opłata może być wniesiona jedynie w postaci money order lub bank cheque wystawionych na „Consulate General of the Republic of Poland in Sydney”. Konsulowie nie mogą przyjmować gotówki. Osoby wnioskujące o przesłanie gotowego paszportu pocztą prosimy o uwzględnienie dodatkowej opłaty pocztowej w wysokości 11$ za każdy przesyłany paszport.
Przed złożeniem wniosku paszportowego należy koniecznie zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi wymaganych dokumentów, zdjęć i opłat, znajdującymi się na stronie internetowej Konsulatu http://www.consulate.poland.org.au/
Informacje te na życzenie można także uzyskać z Konsulatu w formie pisemnej. Szczególnie wnikliwie należy zapoznać się z wymogami, jakie winny spełniać zdjęcia paszportowe, gdyż bardzo surowe europejskie normy w tym względzie powodują, że niewłaściwe zdjęcia są najczęstszym powodem, dla którego konsul jest zmuszony odmówić przyjęcia wniosku.
________________________________________________________
A oto laureaci nagrody ZŁOTE ORŁY 2007!
Kategoria Literatura: ELA CHYLEWSKA
Kategoria Malarstwo: MAREK KOŁACZKOWSKI
Kategoria Muzyka,Teatr, Film, Polski Folklor: EWA KUBEŁ
Kategoria Edukacja: GOSIA VELLA
Kategoria Praca Społeczna Organizacje i Zespoły: ZESPÓŁ KUJAWY
Szczególnie gratulujemy związanym z naszym radiem: Eli Chylewskiej i Ewie Kubel!
_________________________________________
WSPANIAŁA IMPREZA! JESTEŚMY Z NIEJ DUMNI - POPIERAMY!
SPOŁECZNY KOMITET ORGANIZACYJNY OBCHODÓW
170 – LECIA OSADNICTWA POLSKIEGO W AUSTRALII
Sydney NSW – październik 2008
Głównym założeniem obchodów jest promocja polskich tradycji i kultury w Australii.
Na antypodach jesteśmy obecni od ponad 170 lat, w większym lub mniejszym stopniu mieliśmy wpływ na kształtowanie się australijskiej państwowości. Byliśmy i jesteśmy współtwórcami młodego państwa, w którym rozwija się przemysł, handel, infrastruktura miejska, rustykalna, techniczna. Jednocześnie pozostaliśmy aktywni pielęgnując tradycje, spuściznę społeczno – kulturalną, historyczną i religijną naszej ukochanej Ojczyzny, którą musieliśmy, nierzadko wbrew naszej woli, opuścić.
W okresie powojennym fala emigracji na antypody nasiliła się. W Australii osiedlali się Polacy – byli więźniowie obozów koncentracyjnych i łagrów, polscy żołnierze, przymusowi robotnicy, poszukujący godziwej pracy, rodacy porozrzucani po Europie i świecie przez wojenną zawieruchę. Był to okres bujnego rozkwitu gospodarczego Australii, a napływ powojennych emigrantów zasilał w znacznym stopniu kadrową bazę robotników, inżynierów, intelektualistów, artystów, naukowców, przedstawicieli wolnych zawodów, uczestniczących w budowie nowoczesnego państwa.
Australia stała się wielokulturowym państwem kultywującym wspaniałe tradycje wolności i tolerancji. Polskość w naszej Drugiej Ojczyźnie podtrzymywaliśmy budując domy polskie, kościoły, tworząc organizacje polonijne we wszystkich stanach Australii. Staraliśmy się kontynuować i krzewić polską tradycję narodową.
W 2006 roku powstała grupa inicjatywna obchodów 170 lecia osadnictwa polskiego w Australii. Zorganizowany przez nią Tydzień Kultury Polskiej w dzielnicy Sydney - Ashfield w marcu 2007 roku zapoczątkował przygotowania do oczekiwanych, generalnych obchodów jubileuszowych, przypadających na miesiąc październik 2008 roku. Tydzień Kultury Polskiej odbił się szerokim echem, nie tylko wśród lokalnych społeczności i został entuzjastycznie odebrany przez Polaków i Australijczyków, wzięło w nim udział kilka tysięcy osób. Była to udana promocja przyszłorocznych obchodów, których ambitny plan opracowuje społeczny komitet.
W projekcie organizacji obchodów jubileuszowych chcemy zaprezentować tradycje kultury polskiej, obyczaje, polskie wartości narodowe. Stolicą obchodów będzie Sydney, stołeczne miasto Nowej Południowej Walii. Władze Australii wykazują ogromne zainteresowanie Jubileuszem i deklarują daleko idącą pomoc w realizacji tego projektu. Miejscem centralnych uroczystości będzie Opera House w Syreny i tereny wokół opery, port Darling Harbour, zaliczane do najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych lokacji urbanistycznych na świecie. W planach jest między innymi zaproszenie do uświetnienia Jubileuszu pianisty Rafała Blechacza oraz jubileuszowy rejs do Sydney żaglowca „Dar Młodzieży”. Pierwsze kroki ku realizacji tych ambitnych zamierzeń zostały już z sukcesem poczynione, przedstawiciele komitetu nawiązali odpowiednie kontakty z władzami parlamentarnymi i rządowymi w Polsce, rozmawiali z reprezentantami krajowych organizacji, którym leży na sercu Polonia i polskość w Australii.
Dzisiejsze spotkanie w Konsulacie RP w Sydney ma stać się kamieniem milowym na drodze do pomyślnej realizacji Obchodów Jubileuszowych. Społeczny Komitet jest otwarty na wszelkie propozycje, sugestie, rady oraz każdego rodzaju pomoc ze strony Rodaków, organizacji społecznych, australijskich władz rządowych i lokalnych.
Jestem przekonany, że wszystkie nasze plany i przedsięwzięcia podjęte w związku z organizacją obchodów tak ważnej dla nas, Polaków w Australii, rocznicy, zostaną uwieńczone pełnym sukcesem, a nasze wspólne działania będą przebiegać w duchu wzajemnego zrozumienia, łącząc nas wszystkich, chcących kultywować i propagować polskie wartości narodowe, spuściznę historyczną, kulturalną i ogólnochrześcijańską.
PRZEWODNICZĄCY
SPOŁECZNEGO KOMITETU ORGANIZACYJNEGO
OBCHODÓW 170 – LECIA OSADNICTWA POLSKIEGO W AUSTRALII
JANUSZ NAWROCKI
170 Rocznicy Osadnictwa Polskiego w Australii
Sydney NSW Październik 2008
Rada Programowa:
Prof. Eryk A. Stefacki-Stafford – muzykolog,
- członek Australijskiej Rządowej komisji do spraw kultury
Mrs Halina Robinson - autorka/pisarka
Mrs Kaja Łukasiewicz - doktor medycyny - działacz społeczny
Mr Jerzy Domaradzki - reżyser filmowy
Mr Ryszard Bator – inżynier Radio/Telewizja/Komunikacja
Zespól do spraw artystycznych:
Mrs Ela Cesarska
Mrs Bożena Szymańska
Mra Jaga Nasielska
Mrs Ela Chylewska
Mr Marian Długosz
Mr Nikolas Sar
Miss Kamila Romanowska
Mrs Anna Bednarek
Mr Mateusz Droba
Zespół do spraw Ekonomicznych, marketingu i logistyki:
Mr Stanisław Mikołajski - Skarbnik
Mrs Sonia Długosz - z-ca Skarbnika
Mr Ryszard Geras
Mr Mieczysław Wykrota
Mr Marcin Adamski - Polska - Logistyka
Mr Mateusz Droba - Polska - Logistyka
Mr Janusz Bednarek
Zespół do spraw informacji, komunikacji, publikacji i kontaktów:
Mrs Ernestyna Skurjat-Kozek
Mrs Halina Dallas-Małecka
Mr Andrzej Chodkiewicz
Mrs Ela Celejewska
Mr Marek Baterowicz
Mrs Marianna Łacek
Mr Tom Koprowski
Mrs Hania Bilik
Mr Ewa Habianiec
Mr Andrzej Lubieniecki
Mr Oskar Cantor
Dr Beata Rumianek
Mr Marek Weiss - Redaktor Naczelny – „Express wieczorny”
Mrs Hanna Sadurska - Radio SBS - Redaktor naczelny
Mrs Józefa Jarosz - Redaktor Naczelny – „Tygodnik Polski”
Ks Artur - Ksiądz Metropolii Sydnejskiej
Ks Ryszard Gammański - prezes, trener - Polski Klub Plumpton
Powyższa lista nie jest kompletna oczekujemy na osoby zainteresowane współpracą w realizacji tego projektu.
Komitet honorowy obchodów 170 rocznicy będzie ogłoszony po odbytych konsultacjach z Rządem, instytucjami rządowymi i organizacjami polonijnymi. ______________________________________________________
Dodatkowe informacje związane z organizacją Jubieluszu można uzyskac pod numerem telefonu (mobile: 0421777964 – Janusz Nawrocki) oraz pisząc na adres poczty elektronicznej: eskurjat@optusnet.com.au
a także na goscinnych stronach internetowych Eli Celejewskiej:
m.in. www.pl2000fm.blogspot.com
oraz webringu:
www.celejewskapolonia.blogspot.com
www.celejewskaogloszenia.blogspot.com
Wywiad z Januszem Nawrockim TU w archiwum, sierpien 2007__________________________________________